Pełzające blokady

Powoli w wielu krajach następuje jednoczesna panika i podgrzewanie atmosfery. Może jest to spowodowane świadomym działaniem, a może po prostu jest to forma chciwości jakiś grup. Na pewno głównym czynnikiem jest internet. Medium, które zmienia nasze myślenie i nasze działanie. Dziś już większość obostrzeń jest publikowanych w internecie, sprawdzanych w internecie i bez internetu nie można było by rozpropagować tych zarządzeń tak szybko. Po prostu my uczymy się internetu, ale i władza, firmy i reklama uczy się internetu. Taka nauka objawia się różnego rodzaju eksperymentami. Ludzie muszą nauczyć się walczyć z manipulacją władzy i wszelkiego rodzaju lobby.

Zastanówmy się co może zrobić człowiek, który chciałby w jakiś sposób zakomunikować innym obywatelom, że jest niezadowolony z tej sytuacji. W świetle ogromnych kar finansowych sięgających rocznych zarobków robotnika, możliwości mamy dwie: sprytny opór jako działanie wykorzystujące luki w prawie i niedbalstwo rządzących oraz działania propagandowe, ale skierowane bezpośrednio do obywateli.

Wydaje się, że najlepiej rozstawić stoliki i grać w szachy, go lub brydża na placach i chodnikach. O ile rozumiem te apokryfy (bo ciągle nie jest to opublikowane w dzienniku ustaw) to uprawiający sport nie muszą nosić maseczki. Oczywiście można tez widząc funkcjonariuszy starać się truchtać. Do tego punktu dotyczą też wszelkie formy pism i niezgadzanie się na mandaty i kary ze względu na niejednolite i po prostu złe prawo. Niestety takie działanie ma nierówny koszt. Policjant, który wystawi mandat w złej wierze, nawet nagnie prawo nic nie ryzykuje. Dla niego wystawienie mandatu jest często lepszym wyjściem niż nie wystawienie. Zatem nasze działania prawne nie uderzają bezpośrednio w aparat opresyjny.

Drugim sposobem jest chęć manifestacji. W sytuacji gdy nie można tego robić ustawowo należy działać niezależnie. Nie tworzyć organizacji, organizować protesty. Zamiast tego warto uzmysłowić siłę jaka posiadają ludzie i jak słaba jest władza w porównaniu z tłumem. Pierwszy sposób to np. zachęcenie władzy poprzez pisma, dyskusje i referenda do działań uderzających w to co nas boli. Proponuję zachęcać do całkowitego zakazania palenia papierosów na zewnątrz i wewnątrz. Jest to działanie dotkliwe. Działa na wiele osób i jest trudne do wyegzekwowania. Można zaproponować by protest przebiegał za pomocą gwizdków. Jedna osoba z gwizdkiem będzie informować wiele innych, że jest przeciwna obostrzeniom. To lepsze niż rozdawanie ulotek, a jednocześnie trudne do zablokowania. Proponuje referendum albo petycje by wszyscy parlamentarzyści ze względu na możliwość zarażenia nie mogli uchwalać prawa. Albo by urzędnicy jako grupa narażona na zachorowanie musiała chodzić w dodatkowym kombinezonie w pracy i w domu. Oni jak i ich rodziny. Wszystko dla ich dobra.

Wiele protestów np. W Hong Kong-u, było niezależne i organizowane bez przywódcy. Za pomocą komunikatorów szyfrowanych od końcowego użytkownika do końcowego użytkownika. Warto upowszechniać wiedzę na temat szyfrowania i steganografii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
<span>%d</span> blogerów lubi to: