Dlaczego najprostsze rozwiązania polityczne nie mają sensu.

dr. J. Bartosiak https://www.youtube.com/watch?v=TmIqAhlI_aM stara się nam pomóc w przygotowaniu się psychicznym i ekonomicznym do wojny kinetycznej między USA i Chinami. Wydaje mi się, że jednak daje się zwodzić politykom.

Ekonomia wojenna mówi jasno, że lepsza i tańsza jest wojna zastępcza. Dziś najprostszą opcją jest po prostu zaatakowanie przez Chiny Polski lub Izraela. To pokazuje nerwowość, która udziela się wszystkim. Nawet zawodowym analitykom.

Zlikwidowanie Izraela jest lepszym wariantem dla Chin:

  • Nie trzeba walczyć na własnym terenie i niszczyć własnej infrastruktury przed właściwą rozgrywką.
  • Można walczyć do ostatniego sojusznika (w tym wypadku Irańczyka czy Araba). Przy okazji można zarobić na sprzedawaniu im broni. Samonapędzający się wehikuł, gdzie ktoś walczy za Chiny i jeszcze za to płaci.
  • Teren, który się zajmie i tak będzie musiał być w jakiś sposób podbity jeśli Chiny planują ekspansje na Europę. Jeśli nie planują (co było by dziwne) staną się głównym graczem w tym istotnym rejonie. Istotnym dla projektu Pasa i Szlaku.
  • Wizerunkowo jeśli Izrael zostanie zaatakowany (lub pokonany) będzie można to przedstawić jako słabość USA. Ameryka nie potrafiła ochronić nawet swojego wieloletniego sojusznika więc nie ochroni też innych (Filipiny, Polska, Niemcy, Australia)
  • Wojna przebiega na lądzie. Na morzu Ameryka jest dużo silniejsza od Chin i większości innych państw. Na lądzie jest obecnie dużo słabsza. Ma mniej żołnierzy.
  • W tym czasie można działać przy własnym terytorium licząc na to, że Amerykanie nie mogą być wszędzie na raz. Akwen przy Izraelu jest za mały na to by operowało tam dużo statków dlatego część jednak będzie na innych wodach co jest niedogodnością dla Chin. Ale i tak rozproszenie jest o wiele lepsze. Szczególnie, że Amerykanie musza ciągle patrolować i poruszać się, a Chiny mogą stać i czekać we własnych portach.

Kluczowym pytaniem jest zawsze czas. Wszyscy mówią o jesieni. Ja myślę, że zanim do czegoś dojdzie minie rok, może 3 lata. Teraz wirus z Wuhan robi lepsza robotę niż wojna kinetyczna. A blokada dolara może być o wiele mniej skuteczna niż się USA wydaje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
<span>%d</span> blogerów lubi to: